Gyvoji gamta
Gyvoji gamta – mūsų šalies lobynas. Lietuva yra viena iš tų nedaugelio Europos šalių, kurioje išliko nemažai žmonių ūkinės veiklos beveik nepaliestų plotų, o žalias kraštovaizdis yra mūsų tautos pasididžiavimas. Gyvosios gamtos tyrimais ir apsauga mūsų šalyje užsiima daug institucijų, tuo tikslu įkurta daug saugomų teritorijų, paminklo statusas suteiktas šimtams gamtos objektų. Gyvosios gamtos pažinimui Lietuvoje įkurta muziejų, gamtos centrų.
Profesoriaus T. Ivanausko iniciatyva 1929 m. įkurta Ventės rago ornitologinė stotis yra vienintelė tokio tipo paukščių žiedavimo stotis Lietuvoje. Stoties pagrindinis tikslas – atskirų paukščių rūšių migravimo tyrimai. Ventės ragas – ideali vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti tiek geografiniu, tiek gamtiniu požiūriu. Rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Stotis taip pat labai reikšminga ornitologijai. Masiškai gaudant ir žieduojant paukščius, Lietuvoje nuo 1929 m. užregistruota 20 naujų paukščių rūšių.
Kaune nuo 1935 m. veikiantis profesoriaus T. Ivanausko iniciatyva įkurtas Lietuvos zoologijos sodas yra vienintelė vieta, kurioje ne tik eksponuojami įvairių rūšių Lietuvos ir pasaulio gyvūnai, bet ir vyksta mokslinė tiriamoji veikla, gyvūnų veisimo programos. Sodas skatina visuomenės mokymąsi ir švietimą biologinės įvairovės apsaugos srityje. 2013 m. zoologijos sodo kolekciją sudarė per 250 rūšių, iš kurių nemažai yra įtrauktos į Lietuvos ir Tarptautinę raudonąsias knygas.
Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejus – vienas seniausių muziejų šalyje ir vienintelis zoologijos muziejus Pabaltijyje. Muziejus prof. T. Ivanausko iniciatyva įkurtas 1919 m. kaip Gamtos tyrimo stotis. Ji rūpinosi gyvosios gamtos tyrimu, Lietuvos faunos rinkimu, sisteminimu, iškamšų gamyba. Muziejaus ekspozicijoje apie 15 000 eksponatų, moksliniuose fonduose saugoma per 200 000 eksponatų.
Muziejuje veikia įvairūs moksliniai skyriai:
Bestuburių (nuo pinčių iki vabzdžių), Entomologijos (vabzdžių), Ichtiologijos (žuvų), Herpetologijos (varliagyvių, roplių), Ornitologijos (paukščių), Mamologijos (žinduolių). Taip pat veikia mokslinės laboratorijos.
Lietuvos jūrų muziejus – nuo 1979 m. veikiantis muziejus Kuršių nerijos šiauriausiame taške, Kopgalyje. Muziejuje veikia akvariumas, jūrų gamtos ekspozicija, jūrų paukščių ir žinduolių baseinai, laivybos istorijos ekspozicija. Muziejuje veisiami, moksliškai tiriami ir eksponuojami jūrų paukščiai ir žinduoliai, Lietuvos gėlavandenės, Baltijos jūros ir tropinių jūrų žuvys, muziejuje veikiančiame delfinariume veisiami ir eksponuojami delfinai ir Kaliforniniai jūrų liūtai, rengiami pasirodymai.