Skip to main content

Gimstamumas pasaulyje

Šis rodiklis įvairiuose pasaulio regionuose ir šalyse smarkiai skiriasi. Labai didelis gimstamumas (per 30 ‰) būdingas beveik visoms atogrąžų Afrikos šalims. Gana didelis gimstamumas (20–30 ‰) yra daugelyje Azijos ir Lotynų Amerikos šalių. Beveik visose ekonomiškai stipriose šalyse gimstamumas mažas. Kuo mažiau valstybė socialiai išsivysčiusi, tuo didesnis joje gimstamumas. Didelį gimstamumą silpnose šalyse lemia kelios priežastys: moterų menkas išsimokslinimas (anksti išteka, neraštingos, stokoja žinių apie šeimos planavimą), įsišaknijusios tradicijos (vaikai padeda išlaikyti šeimą, išlaiko senyvus tėvus), religinės ir kitos nuostatos (kai kurios religijos nepritaria kontraceptikų naudojimui, turėti daug vaikų yra vyrų prestižo reikalas).

Japonijoje gimstamumas siekia vos 7,2 ‰. Pagal gimstamumo rodiklius ši šalis yra paskutiniame dešimtuke. Japonės išsilavinusios, siekia karjeros, vėliau išteka. Vidutiniškai pirmojo vaiko susilaukia apie trisdešimtuosius gyvenimo metus. Vaisingumo koeficientas Japonijoje yra vienas iš mažiausių pasaulyje – 1,36 vaiko 1 moteriai. Tai reiškia, kad daugelis japonų šeimų susilaukia vieno ir tik nedaugelis šeimų – kelių vaikų.

Vokietijoje gimstamumo rodiklis – 9,5 ‰. Šeimoms būdingos vėlyvos santuokos, nes daugelis moterų iš pradžių nori įgyti aukštąjį išsimokslinimą, siekia karjeros. Jaunos šeimos daug dėmesio skiria materialinei gerovei, atostogoms, pramogoms. Dėl didesnių poreikių vaiko išlaikymas labai brangaus, todėl atžalų šeimos susilaukia vėlai ir jų turi nedaug. Vokietijos moterų vaisingumo koeficientas – 1,61 vaiko 1 moteriai.

Pietų Korėjoje 2020 metais gimstamumo rodiklis buvo pats mažiausias pasaulyje ir siekė tik 7 ‰. Moterų vaisingumas šioje šalyje taip pat yra mažiausias pasaulyje – 1,08 vaiko 1 moteriai. Tokių rodiklių priežastys: vėlyvos santuokos, vėlai susilaukia pirmojo vaiko, kuris dažnai būna vienintelis vaikas šeimoje, moterys siekia išsilavinimo ir karjeros pasiekimų, daug dėmesio skiria šeimos materialinei gerovei.

Nigerio gimstamumo rodiklis – 44,21 ‰. Jau dešimtmetį šalis turi didžiausią rodiklį pasaulyje. Pagal vaisingumo koeficientą šalis taip pat yra pirma – 6,74 vaikai 1 moteriai. Nigeryje merginos išteka labai anksti (12–15 metų), menkai išsimokslinusios arba visai neraštingos, todėl stokoja žinių apie kontraceptikus ir šeimos planavimą. Šalyje kontraceptinių priemonių paplitimo rodiklis siekia vos 15 %.

Afganistane gimstamumas – 31,15 ‰, o vaisingumo koeficientas – 4,18 vaiko 1 moteriai. Tokius aukštus rodiklius lemia socialinės ir religinės nuostatos. Merginos ištekėjusios rūpinasi tik namų ūkiu, dėl menko išsimokslinimo stokoja žinių apie šeimos planavimą. Prie to prisideda religinės nuostatos prieš kontraceptikų naudojimą. Be to, vaikai šalyje yra svarbi darbo jėga, prisidedanti prie šeimos išlaikymo. Afganistane 25 % vaikų nuo 5 iki 14 metų dirba.