Mirtingumas pasaulyje
Vidutinis mirtingumo lygis pasaulyje šiuo metu yra apie 8,5 ‰. Per pastaruosius 50 metų jis sumažėjo dvigubai ir tam įtakos turėjo sveikatos priežiūros pažanga, didesnis dėmesys higienai, kokybiškesnis maistas ir sumažėję sunkaus fizinio darbo krūviai. Mirtingumo rodikliai skirtinguose pasaulio regionuose yra supanašėję – jų kontrastai ne tokie dideli, kaip gimstamumo rodiklių. Mirtingumo rodiklis priklauso ne tik nuo gyvenimo kokybės lygio šalyje, bet ir nuo šalies demografinės struktūros. Didžiausias mirtingumas pasaulyje yra kai kuriose Pietų Afrikos valstybėse, o mažiausias – daugelyje Arabijos pusiasalio šalių.
Rusijoje mirtingumas siekia 12,7 ‰ ir viršija gimstamumą, kuris yra 11,7 ‰, todėl gyventojų skaičius šalyje mažėja. To priežastys – nedidelės gyventojų pajamos, nepakankamas medicininis aprūpinimas, didelį vyrų virš 25 metų mirtingumą lemia nesaikingas alkoholio vartojimas.
Bulgarijoje mirtingumas yra didžiausias pasaulyje – 15,4 mirčių 1000 gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mirties priežastys Bulgarijoje yra panašios kaip ir kitose Europos šalyse. Bulgarijoje nepakankamai finansuojama sveikatos apsaugos sistema, todėl sunkiai gydomos neužkrečiamas ligas (kraujotakos, virškinimo ar kvėpavimo sistemos ligas) ir vėžys. Bulgarijos gyventojų skaičius mažėja nuo 2000 m.
Angolos mirtingumas siekia 8,3 ‰ ir yra mažesnis nei Lietuvos mirtingumas – 13,6 ‰. Tačiau didžiulis kūdikių mirtingumas Angoloje, kuris siekia 48,3 ‰ (Lietuvos – 2,7‰) atspindi prastą medicinos paslaugų prieinamumą, nepakankamą mitybą ir netinkamas gyvenimo sąlygas.
Saudo Arabijoje mirtingumas siekia 3,5 ‰ ir tai vienas iš mažiausių rodiklių pasaulyje. Šalyje gerai išplėtotos ir pasiekiamos medicinos paslaugos, aukšti higienos reikalavimai, geros sanitarinės sąlygos, visavertė mityba. Visos šios aplinkybės formuoja aukštą gyvenimo lygį, kas lemia mažą mirtingumą.
Ekvadoro mirtingumas yra gana žemas – 5,1 ‰, nors kūdikių mirtingumas vis dar siekia 11 ‰. Tokie nedideli mirtingumo rodikliai – pakankamai gerai išvystytų medicinos paslaugų, tinkamų sanitarinių ir higienos sąlygų rezultatas. Ekvadoro valdžia finansuoja plataus masto socialines programas, kuriomis siekiama užtikrinti vaikų, ypač iš vargingų šeimų, mokyklos lankomumą ir medicininę priežiūrą.