Skip to main content

Lietuvos pažangiųjų technologijų pramonė

Ekonomiškai stiprių šalių pramonėje vis daugiau dėmesio skiriama aukštą pridedamąją vertę kuriančioms veikloms. Aukštųjų technologijų pramonė nėra imli žaliavoms ir pasižymi dideliu produktyvumu. Kadangi Lietuva neturi gausių gamtos išteklių, o žemų ir vidutinių kainų segmente jau dabar pasaulyje vyrauja Azijos gamintojų produkcija, pažangios technologijos – puiki galimybė didinti šalies BVP. Į mokslo tyrimus orientuota pramonė kol kas sudaro nedidelę dalį mūsų šalies pramonės.

Biotechnologijos – tai integruotas gamtos ir technikos mokslų taikymas, kai, naudojant organizmus, ląsteles, jų dalis, yra kuriami naudingi produktai ir paslaugos. Biotechnologijos remiasi daugelio mokslų – biochemijos, mikrobiologijos, genetikos ir chemijos – kuriamomis žiniomis. Lietuvoje po 1990 m. nuo Biotechnologijos instituto atskilo pirmosios biotechnologijos įmonės: „Fermentas“, „Biofa“ ir „Biocentras“. Šiandien „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinys, „Sicor Biotech“ ir „Biocentras“ yra didžiausios Lietuvos moderniosios biotechnologijos įmonės. Nuo 2000 m. moderniosios biotechnologijos įmonių sąrašą papildė naujos įmonės „Sorpo“, „Biotechpharma“, „Imunolita“, „Profarma“ ir kt. Dalis Lietuvos biotechnologijos įmonių atstovauja raudonajai biotechnologijai (tai biotechnologijos taikymas sveikatos apsaugoje – biofarmacija, apimanti vaistinių medžiagų paiešką ir gamybą). Kiek mažiau šalies įmonių atstovauja baltajai biotechnologijai (tai biotechnologijos taikymas pramonėje ir aplinkosaugoje).

Lazerių pramonė – viena iš aukštųjų technologijų sričių, kurioje Lietuva tvirtai pirmauja pasaulyje. Ši pramonė daugiausia orientuojasi į įrenginių ir prietaisų moksliniams tyrimams gamybą ir tuo lenkia kitas tradicines gamybos sritis. Lietuvoje pagaminti tam tikros rūšies lazeriai dominuoja pasaulinėse rinkose. Bendrovių „Light Conversion“ ir „Ekspla“ gaminami parametriniai šviesos generatoriai ir stiprintuvai užima apie 90 % pasaulinės tokių produktų rinkos. Be to, lietuviški lazeriai vis plačiau naudojami ne tik moksliniams tyrimams, bet ir diegiami pramonėje, medicinoje. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 40 lazerių technologijas kuriančių ir diegiančių bendrovių („Brolis Semiconductors“). Nemažai jų įsikūrusios prie mokslo įstaigų, kad mokslas ir verslas bendradarbiautų tiesiogiai.

Informacinės technologijos (IT) – veiklos sritis, apimanti kompiuterinių informacinių sistemų kūrimą, priežiūrą, pardavimą ir mokslinius tyrimus. IT kuria elektroninių dokumentų ir verslo valdymo, individualių programinių sprendimų programas, duomenų bazių valdymo sistemas. Kuriamos programos ir sistemos padeda saugoti, apdoroti ir analizuoti duomenis, valdyti daugiasluoksnius procesus. Gaminama programinė įranga yra tinkama visoms sritims (mokymo įstaigoms, telekomunikacijoms, valstybinėms institucijoms, sveikatos apsaugai („Rubedo sistemos“), žemės ūkiui).

Pagrindinės IT kryptys pasaulyje ir Lietuvoje yra:

  • dirbtinis intelektas ir jo panaudojimas sprendimų priėmimo sistemose, automatizuojant veiklos procesus;
  • debesų kompiuterija, kuri intensyviai tobulinama virtualia ir pridėtine realybe, nes ji gali būti taikoma labai plačiai;
  • 5G belaidžio tinklo plėtimas;
  • IT tinklo sauga.